S rostoucí popularitou projektu se pojí narůstající návštěvnost, do hry začínají vstupovat různé analytické nástroje, sám Google navštěvuje web ča...
Figma a její pluginy: Rozšíření, které rádi a často využíváme
Máme rádi Figmu, to se o nás ví. Taky máme rádi její ekosystém a to, že na všechno už existuje plugin. S rozšířeními to není potřeba přehánět, ale ty co používáme, nám zrychlí každodenní rutinu. A tady je jejich přehled.
Pohádka o Figmě
Kdybyste u nás rozrazili dveře kanceláře designérů a dali jim nůž na krk s otázkou, který software je nejlepší pro návrh webů, snad všichni by řekli, že Figma. Kdysi to byl Photoshop. Jenže v průběhu let se Adobe Photoshop stal tak dokonalým, že Adobe chtěl v roce 2022 koupit raději Figmu, a zařadit si ji do svého portfolia. Nakonec k tomu bohužel, nebo spíš bohudík, nedošlo. Ale to je jiná pohádka.
Nicméně zpátky k tomu skvělému kusu softwaru. U nás na něj nedáme dopustit a zašlo to tak daleko, že kdyby byla Figma knihou, chodí designéři z Cognita ode dveří ke dveřím a zvěstují vůli Dylana Fielda (CEO Figmy).
Jenže Figma u nás není doménou jen designérů. Začali ji používat i markeťáci, copywriteři, projekťáci a programátoři. Pořádáme interní workshopy, které rozšiřují obzory všech o autolayoutu, proměnných, a že je lepší používat framy než groupy a tak dále. Když si může dělník ve šroubárně přečíst Vergilia v originále, proč by si nemohl marketingový specialista vytvořit vlastní komponentu na generování bannerů do svých kampaní.
Figma, švýcarský nůž webaře
Jak jste pochopili, weby to nekončí. Figma je skvělým nástrojem na skicování, wireframy i základní prototypy. Je prostě takovým švýcarským nožem digitálního tvůrce. Sám o sobě má jen pár čepelí, naštěstí existují rozšíření a pluginy, které přidávají Figmě další funkce, a pak by se za takový nůž nestyděl ani digitální MacGyver.
A na tomto místě bychom se rádi podělili o pluginy, které reálně používáme a jsou nejen cool, ale opravdu užitečné, a ulehčují nám každodenní práci. Některá rozšíření jsou malá a jednoduchá, jiná poměrně sofistikovaná. Něco je zdarma a za další si musíte připlatit. Základní verze je ale vždy bezplatná a její použití se vám rozhodně vyplatí.
Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina
Unsplash
Free fotobanku Unsplash zná asi každý. Má nesporné výhody i pár nevýhod – obrázky v ní jsou zdarma i pro komerční účely, bohužel jejich kvalita je kolísavá a pro profi produkci se spíše nehodí. Obrázky jsou ale dobré pro skicování a wireframy. Navíc při použití reálných unsplash obrázků v návrhu si klient lépe dokáže představit výsledek, než když tam dáte placeholdery.
Plugin dělá přesně to, co byste čekali. Vyhledává obrázky z databáze Unsplash dle zadaných klíčových slov přímo v rozhraní Figmy a umožňuje rychlé vkládání do designu.
Google Sheets Sync
Obdobný plugin je i Google Sheets Sync. Ten ale pracuje místo obrázků s daty v online Google tabulce. Díky tomuto pluginu lze data (textová i obrázková) nahrávat dávkově a velmi rychle. Člověk se pak vyhne klikacímu peklu ve vrstvách složitějších designů.
Remove Background
Nástrojů na odstraňování pozadí u obrazků je ve Figmě mnoho. Toto je jeden z nich. Tyhle nástroje nejsou pro grafiky a designéry tak nutné, pro ně není odstranění pozadí u obrázku v jiných nástrojích zas takový problém, zato jsou extrémně užitečné u jiných profesí při přípravě materiálů pro svoji práci. Pro markeťáka není nic jednoduššího, než si obrázek pro svůj banner připravit v tomto pluginu.
Webflow
Oficiální plugin služby Webflow, která slouží pro tvorbu internetových stránek. Můžete si nachystat design ve Figmě a pak ho přes tento plugin poslat rovnou do webflow a instatně si vygenerovat webovou stránku. Zní to nádherně, ale není to tak jednoduché. Design si musíte připravit webflow na míru a vše musí být vytvořeno v autolayoutu, což může být pro některé designéry nepřekonatelný problém. Věřte nám, víme o čem mluvíme ;-)
Html.to.design
Html.to.design je nejsofistikovanějším a nejužitečnějším pluginem v tomto přehledu. Dokáže jakoukoliv internetovou stránku předělat do čistého a přehledného Figma designu. To se hodí, když od klienta nedostanete původní design a potřebujete udělat redesign, a nebo přidat nějaký prvek do stávajícího designu. Dřív se to řešilo přes screenshoty, ale výstupy nebyly ideální, hlavně při přípravě podkladů pro vývojáře. Plugin je placený, zdarma máte 10 designů měsíčně, a když vám to nestačí, stojí plugin 18 dolarů za měsíc. Výrazně ušetřit můžete při platbě na rok dopředu, kdy vás to vyjde jen na 9 dolarů/měsíc. Ale i tak se vyplatí, vývojáři Html.to.design nedávno oznámili 800 000 uživatelů této služby.
Válka je mír, otroctví je svoboda a míň je někdy víc
Komunita Figmy obsahuje desetitisíce pluginů. Můžete najít rozšíření prakticky na cokoliv. Ale doporučujeme to nepřehánět. Instalujte pluginy, které mají smysl. Ostatní vyzkoušejte, ale nevěnujte jim příliš pozornosti. Správa pluginů ve Figmě není ideální a snadno se můžete ztratit v nekonečném seznamu kontextového menu rozšíření.
Potřebujete promyšlený design vaší webové aplikace? Napište nám na info@cognito.cz a společně se na to podíváme.
Co si dále přečíst
Rok se s rokem sešel a v pražském Cubexu se konal další ročník konference Brand Management. Loňský rok se nesl v duchu ekonometrie, dat a Les Bine...
Do marketingového klubu Cognito přestoupili dva hvězdní hráči – Martin Veselský a Simona Matúšková. Žluto-modrý dres oblékají od konce srpna a ryc...