S rostoucí popularitou projektu se pojí narůstající návštěvnost, do hry začínají vstupovat různé analytické nástroje, sám Google navštěvuje web ča...
Novoroční předsevzetí nebýt blbý aneb dobré vědecké podcasty a YouTube kanály
Víte, že podle výzkumu Akademie věd je Pán prstenů vlastně původní pohádka z Hané? Ne? Tak to byste si měli dát do roku 2024 podobné předsevzetí, jako moje kolegyně v Cognito, které mě poprosily o doporučení dobrých podcastů zaměřených na vědu a technologie. Takže pokud se chcete v roce 2024 dozvědět něco víc o astronomii, fyzice, AI, biologii nebo matematice, a být každý den o kousek chytřejší, čtěte dál.
Vědeckých podcastů je samozřejmě hromada, to ale neznamená, že jsou všechny vhodné pro běžné posluchače a bohužel ani to, že se z nich do světa nešíří bludy nebo ideologie. Ona dostatečně sebevědomě pronášená blbost totiž často zní docela uvěřitelně, a dokonce může lidi nadchnout, což nám den co den dokazuje politika. Můj seznam je, pokud mohu soudit, plný podcastů bludů a ideologie prostých.
Při jejich poslechu byste ale neměli zapomínat, že smyslem vědy není hledání pravdy, nýbrž posouvání hranic poznání, takže i dnes vědci všeobecně přijímaný pohled na určitý jev, může být za pár let částečně nebo zcela vyvrácen díky nový poznatkům a teoriím. Pokud hledáte pravdu běžte do kostela nebo se přihlaste na fildu, poslech níže uvedených podcastů by pro vás byl v tomto ohledu ztrátou času.
Dobré vědecké audio a video podcasty v jazyce českém
Jednu věc jsem vám zapomněl v úvodu říct, většina dobrých podcastů je v angličtině, takže si dvojnásobně važte lidí, kteří tvoří skvělý obsah pro těch pár lidí, co se zajímají o vědu a náhodou mluví česky.
Podcast Akademie věd
Okruh témat je stejně široký, jako záběr výzkumů naší Akademie věd. Najdete zde příspěvky od astronomie, přes biologii až po lingvistiku, a to ve velice přístupné formě (BTW: jak je to s tím Pánem prstenů se dozvíte hned v úvodu prosincové epizody).
Dobré vědět
OK, tohle není podcast, ale YouTube kanál, ale to nemění nic na tom, že je to v ČR jednoznačná obsahová i produkční špička, za kterou stojí lidé ze Slezské univerzity v Opavě. Témata se týkají především fyziky, matematiky a astronomie, ale nezapomíná se ani na jejich aplikace, takže se sem tam dozvíte něco o počítačích a technice obecně.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Varování: pro mladší generaci může být všudypřítomný humor autorů až příliš nekorektní.
Meteor
Vynechat tenhle legendarní populárně vědecký pořad, který se na Českém rozhlasu Dvojce vysílá každou sobotu v 8:05, a to již od roku 1963, prostě nejde. Meteor poslouchám nepřetržitě přes 40 let, mám s ním spojeny své první vzpomínky, a určitě zásadně přispěl k tomu, že jsem se začal zajímat o přírodovědu a techniku. Meteor je zdravě konzervativní, respektive udržuje rozumnou míru skepticismu, takže v něm neuslyšíte divoce blbé spekulace, jako v Duškových (myslím toho herce, ne toho astronoma) seancích, ale věci ověřené a podložené měřeními a výzkumy.
Záběr témat je opět široký, od fyziky, přes meteorologii a zoologii až k neurovědám či geologii, přičemž závěr patří pravidelně četbě z nějaké aktuální zajímavé knihy, případně originálním příběhům Sherlocka Holmese s vyloženě vědeckou zápletkou.
Poslouchat můžete nejen na Spotify, ale i na webu Českého rozhlasu.
Technicky vzato
Podcast brněnského VUT je měsíčník, takže vás o moc času nepřipraví, ale každá, v průměru 30 minut dlouhá epizoda stojí za to. Vysoké učení technické je totiž jedna z mála škol, kde nejsou skoro žádné kecací obory, ale za to se tam studuje letecké a kosmické inženýrství, návrh chipů nebo mobilních sítí a další věci, které většina lidí nedokáže odlišit od magie.
Brněnská hvězdárna
Protože jsem si tenhle článek začal v hlavě připravovat již v prosinci, chtěl jsem do něj původně zařadit pouze pravidelné nedělní online vysílání pod názvem “Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem”, který vznikl v době covidové karantény. Jirka Dušek a hosté v něm popisovali, co je zrovna k vidění na obloze a co se chystá v astronomickém výzkumu a kosmonautice. Bohužel, v prosinci Sedmikrásky po 4 letech skončily, zatím bez náhrady, takže vám mohu doporučit archiv jejich 146 dílů, ale také další videa, jakými jsou záznamy z přímých přenosů a přednášek.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Fyzikální čtvrtky na ČVUT
Protože nechci být obviněn z přílišného brnocentrismu, přidám nakonec odkaz na pražské Čtvrtečníky, což je volný cyklus přednášek a seminářů, který pořádá katedra fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT pro studenty, jejich učitele a odborné pracovníky i širší veřejnost. Přednáší tam pravidelně skvělí odborníci jako je Dana Drábová nebo Petr Kulhánek, nicméně i když se snaží, bez alespoň základní orientace ve vysokoškolské fyzice a matematice z toho nebudete mít ten správný požitek. Takže tenhle bonus je pro pokročilé.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Dobré vědecké audio a video podcasty v jazyce anglickém
V angličtině je skvělých podcastů a YouTube kanálů hromada, takže jsem musel udělat brutální selekci mého původního seznamu, ve kterém zůstaly fakt jen ti nejlepší z nejlepších.
The Science of Everything
S tímhle podcastem si dal někdo fakt neuvěřitelnou práci, protože obsahuje prakticky celou středoškolskou a větší část vysokoškolské fyziky, chemie a hromady dalších oborů včetně ekonomie nebo molekulární biologie. Všechna témata jsou rozdělena do na sebe navazujících epizod, takže třeba fyzikou vás provede od Newtonových zákonů, přes termodynamiku až ke kvantovce. Asi to není na poslech při běhání, a není to ani čistá popularizace, je to spíš podcast pro lidi, kteří se chtějí učit.
Veritasium
Garantuji vám, že u Veritasia vytuhnete na delší dobu. Derek Muller se na něm snaží zodpovědět různé fyzikální otázky prostřednictvím experimentů. Chcete ukázat, že je Coriolisova síla zodpovědná za směr otáčení vodního víru ve vaně? Není problém, Derek zorganizuje vypouštění bazénu na severní a jižní polokouli. Derek je tak trošku magor, ale budete ho milovat.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Smarter Every Day
Destin Sandlin je raketový inženýr, takže rád vrhá, střílí a vypouští nejrůznější věci, aby při tom zároveň demonstroval základní fyzikální principy. Stejně jako v případě kanálu Veritasium je produkce i výklad na velmi vysoké úrovni, samozřejmostí jsou skvělí hosté i exkurze, včetně té na jadernou ponorku. Jo, Destin je v USA skutečná celebrita.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Vsauce
Tenhle YouTube kanál a podcast je trošku jiný, zabývá se nejen fyzikou a matematikou, ale také psychologií a někdy se propadne až k filozofickým tématům. Michchael Stevens ho založil již před 13 lety a má přes 20 milionů sledujících, což ukazuje, že popularizace vědy může i docela dobře vydělávat.
Poslouchat můžete nejen na Spotify, ale i na YouTube.
Numberphile a Stand-up Maths
Dva čistě matematické kanály mají společné téma, odkrývání matematických záhad, konceptů a teorií zábavnou formou. Numberphile je víc akademický, Stand-up Maths vedený matematikem Mattiem Parkerem je více říznutý humorem.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Sledovat kanál můžete na YouTube.
Příště budete chytřejší
Přeji vám hodně štěstí při naplňování vašich letošních předsevzetí, obzvlášť pokud obsahují závazek být každý den o něco chytřejší. A pokud vás fyzika a matematika zas až tak nebere, nezoufejte. S kolegyněmi pro vás totiž chystáme seznam marketingových a business podcastů, které vás naučí vydělávat pořádné prachy. Při jejich poslechu ale nakonec stejně zjistíte, že se bez matematiky neobejdete.
Co si dále přečíst
Rok se s rokem sešel a v pražském Cubexu se konal další ročník konference Brand Management. Loňský rok se nesl v duchu ekonometrie, dat a Les Bine...
Do marketingového klubu Cognito přestoupili dva hvězdní hráči – Martin Veselský a Simona Matúšková. Žluto-modrý dres oblékají od konce srpna a ryc...