Případová studie: Jak efektivně propagovat mobilní aplikace

Marketing Lucie Kuželíková

Mobilní aplikaci nestačí jen vyvinout, neméně důležité je dát o ní vědět lidem, aby si ji vůbec někdo nainstaloval. Přečtěte si, jakou strategii jsme zvolili my při propagaci dvou mobilních aplikací a jakých výsledků jsme dosáhli. Spoiler: konverzní poměr až 6,7 %.

Pomůžeme s marketingem i vám

Marketingový cíl: instalace mobilní aplikace

Pro propagaci mobilních aplikací se jako první nástroj nabízí kampaň AdWords zaměřená přímo na instalaci aplikace, kde vytváříte textové nebo grafické reklamy zobrazované pouze ve vybraných mobilních zařízeních. Jejich cílová URL pak směřuje přímo do Google Play nebo App Store. 

Nemusíte se však omezovat pouze na tento typ kampaně, pro budování povědomí o značce i aplikaci jako takové se hodí obsahová síť AdWords a Sklik a další PR a mediální aktivity. Díky nim totiž dokážete potenciálním uživatelům vysvětlit, proč by vaši aplikaci měli chtít a jak jim vyřeší jejich problém nebo zjednoduší život.

Inzercí ve vyhledávací síti zase oslovíte lidi, kteří aktivně hledají podobný nástroj, jaký vy nabízíte. Pozor ovšem na to, že uživatele nemusí vůbec napadnout, že podobná aplikace jako vaše existuje, a proto vůbec nebudou vyhledávat související klíčová slova (hledanost souvisejících výrazů si snadno ověříte v Plánovači klíčových slov). Naopak pokud lidé přesně hledají, co nabízíte, rozhodně do vyhledávací sítě jděte.

Propagace daňové aplikace a fotoknihy z mobilu

Naším úkolem bylo propagovat dvě mobilní aplikace: Daníček (efektivní hlídač vašich daní, který zahrnuje daňový kalendář, kalkulačku, sazby, zprávy a školení) a ZetBook (první ryze česká aplikace na tvorbu fotoknihy přímo z mobilu nebo tabletu). My jsme u obou aplikací měli k dispozici velice omezený rozpočet, rozhodli jsme se proto primárně pro výkonnostní kampaň.

K ní jsme měli spuštěnou kampaň ve vyhledávací síti s malým rozpočtem a obecnými klíčovými slovy jako „daně“ nebo „fotokniha“, abychom zjistili, jaké vyhledávací dotazy uživatelé skutečně používají. To se hodí při dalším cílení nebo pro texty reklam.

 ZetBook: Vyhledávací dotazy a jejich podíl na celkovém počtu zobrazení a prokliků.

ZetBook: Vyhledávací dotazy a jejich podíl na celkovém počtu zobrazení a prokliků. Jednoznačně nejvíce se vyhledává samotné slovo „fotokniha“

Zkoušejte různé typy cílení

Pokud máte aplikaci pro více operačních systémů (AdWords umožňuje propagovat pouze Android a iOS), vytvořte pro každý operační systém samostatnou kampaň. Poté doporučujeme vytvořit reklamní sestavy pro jednotlivé typy cílení: podle umístění, zájmů, remarketing, nákupní chování (in-market). Se všemi typy cílení pak lze ještě kombinovat geografické a demografické omezení.

Daníček - podíl konverzí podle věku a pohlaví

Daníček: podíl konverzí podle věku a pohlaví

Pokud ale nemáte opravdu úzkou jasně danou cílovou skupinu, doporučujeme demografické cílení zpočátku vůbec neomezovat a sledovat výkon reklam u jednotlivých skupin. Nám na reklamy ZetBooku reagovaly zhruba stejně všechny věkové kategorie od 18 do 65 let.

ZetBook - podíl konverzí podle věku a pohlaví

ZetBook: podíl konverzí podle věku a pohlaví

U Daníčku jsme vzhledem k povaze aplikace cílili jen na lidi v produktivním věku a opět všechny skupiny měly dost podobné výsledky. Pokud vaše aplikace není menstruační kalendář, omezení podle pohlaví pak alespoň zpočátku nemá vůbec smysl. Při jakémkoliv omezení nezapomeňte přidat i položku „Neznámý“, protože často zahrnuje až 50 % oslovených lidí.

Daníček: Počet konverzí podle kategorií zájmů

Daníček: Počet konverzí podle kategorií zájmů

Komu je aplikace určená?

Aplikace Daníček má poměrně úzkou cílovou skupinu, konkrétně lidi pracující v účetnictví, freelancery nebo obecně lidi, kteří si sami řeší daně. Použili jsme proto cílení podle umístění a podle zájmů zaměřené na kategorie business, finance, firma nebo nástroje. Oba typy cílení přinášely téměř shodné výsledky.

Naproti tomu ZetBook je určen prakticky komukoliv, kdo alespoň občas fotí mobilem a kdo by ze svých fotek mohl chtít udělat fotoknihu pro sebe nebo pro někoho blízkého. Pro cílení podle zájmů a umístění jsme vybírali kategorie jako Nástroje, Fotografie, Média a video nebo Zábava.

Spustili jsme i jednu všeobecnou sestavu bez jakýchkoliv omezení, jejíž reklamy se zobrazovaly ve všech typech aplikací. Cílem této sestavy bylo otestovat, zda námi zvolená umístění nebo zájmy jsou ty nejefektivnější a jak si povedou ve srovnání s obecnou sestavou.

Sledujte konverzní poměr a cenu za konverzi

Při posuzování výkonu sestav nebo kampaní berte v úvahu míru prokliku, cenu za proklik, míru konverze a cenu za konverzi. U ZetBooku překvapivě nejlépe fungovalo cílení podle umístění, které dosáhlo konverzního poměru 5 %. Naopak cílení podle zájmů mělo konverzní poměr přes 2 %, což je pořád nadprůměrné, ale cena za konverzi byla 2,5krát vyšší než u ostatních sestav. Proto jsme toto cílení záhy vypnuli.

Zahraniční případové studie uvádějí průměrný konverzní poměr 1,5–2 % a cenu za konverzi 2–3 eura. Naše zkušenosti cenu za konverzi potvrzují, konverzní poměr u Daníčku jsme měli průměrně 2,08 %, u ZetBooku 3,92 %. Samozřejmě platí, že čím obecnější aplikace a širší cílová skupina, tím více instalací můžete dosáhnout, ale také se vám budou kampaně hůře cílit a budete muset více experimentovat, než najdete nejefektivnější kombinaci publika a textu reklam.

 Porovnání výkonu reklamních sestav podle typu cílení

Doporučujeme nejprve začít s širším cílením a podle výsledků ho postupně zužovat. Kdybyste zvolili příliš úzké cílení hned na začátku, riskovali byste, že se zejména při nízkém rozpočtu nebo nízké ceně za proklik budou vaše reklamy málo zobrazovat. Navíc vámi vybrané umístění nebo cílení nemusí být zdaleka to nejlepší možné a zbytečně se tak připravíte o potenciální instalace.

Experimentujte

Stejně jako u jakýchkoliv jiných reklam experimentujte s různými texty. Podle výše rozpočtu dokážete porovnat výkon jednotlivých reklam a okruhů cílení již po několika málo dnech. My jsme u Daníčku i u ZetBooku začínali se dvěma varianty textu. U Daníčku se varianta 1 ukázala při obou typech cílení jako účinnější, proto jsme ponechali jen tu.

Daníček - experimentování s texty reklam a typy cílení

U ZetBooku varianta 2 vůbec nefungovala při cílení podle umístění, ale naopak při cílení in-market byla nejúspěšnější reklamou vůbec.

ZetBook - experimentování s texty reklam a typy cílení

Nakonec se nám podařilo dosáhnout konverzního poměru až 2,84 % podle typu umístění a textu reklamy pro Daníček a 6,70 % pro ZetBook. To opět potvrzuje, že čím širší cílovou skupinu aplikace má, tím lepších výsledků kampaně dosáhnou. Užší cílové skupiny jsou ale o to větší výzvou pro každého PPC nadšence.

Na závěr

Pokud chcete se svou mobilní aplikací dosáhnout stejných výsledků, kontaktujte nás. A pokud žádnou aplikaci zatím nemáte, my vám ji i vyvineme.

Zlepšete výkon PPC kampaní

Co si dále přečíst